Kas svarbiausia, renkantis šiltnamį?

Kalendoriniam pavasariui prasidėjus, ateina metas pradėti galvoti apie daržuose laukiančius darbus. Vieniems tai - aiški kasmetinė rutina, kitiems, nusprendusiems, kad metas pradėti kažką naujo, - galybė iškylančių klausimų. Galbūt nusprendėte būtent šiemet įsigyti šiltnamį? Jei taip, dalinamės patarimais, padėsiančiais nepasimesti informacijos sraute ir susikoncentruoti į tai, kas svarbiausia.   

Dangos pasirinkimas

Renkantis šiltnamio medžiagą, svarbu žinoti kiekvieno varianto privalumus ir trūkumus:

  • Polietileno plėvele dengti šiltnamiai vis dar populiarūs daržuose, kadangi nereikalauja didelių išlaidų ir praleidžia pakankamai augalams reikalingos šviesos. Vis dėlto tokie šiltnamiai ilgaamžiškumu nepasižymi.
  • Stiklo konstrukcijos šiltnamiai dėl savo savybių tarnauja ilgiau, tačiau yra neatsparūs smūgiams ir saulėtomis dienomis gali praleisti daugiau šilumos nei augalams reikia.
  • Polikarbonatas šiuo metu yra viena populiariausių medžiagų, naudojamų šiltnamių dangai. Vis daugiau žmonių renkasi polikarbonatą dėl pralaidumo saulės šviesai ir kitų savybių: atsparumo dūžiams, lengvumo ir ilgaamžiškumo. Ultravioletinių spindulių stabilizatoriai puikiai apsaugo augalus nuo pavojingo tiesioginių spindulių pertekliaus, todėl dažniausiai rekomenduojame būtent polikarbonato šiltnamius.

    

Vėdinimas

Kiekvienas šiltnamis turi būti tinkamai vėdinamas. Temperatūrai pasiekus 35°C, augalai ima augti prasčiau, todėl oro cirkuliacija - ypač svarbi. Ekspertai rekomenduoja  vėdinti šiltnamį stoglangių pagalba. Rinkdamiesi, ką įsigyti, pasikonsultuokite su pardavėju, koks skaičius stoglangių būtų optimaliausias. Jei vasaros metu dienomis dažnai nebūnate namie, pasvarstykite ir apie automatinius langų atidarytuvus. 

Konstrukcija

Dažniausiai siūloma rinktis iš dviejų skirtingų konstrukcijų - arkinių ir dvišlaičių. Arkinio tipo šiltnamiai paprastai yra platesni, tačiau žemesni nei dvišlaičiai, o pastarieji pasižymi didesniu pločiu bei aukščiu. Konstrukcijos pasirinkimas labai priklauso nuo to, ką planuojama auginti. Aukštaūgiams augalams rekomenduojami dvišlaičiai šiltnamiai, kurių stogo nuolydis - didesnis nei arkinių, tad žiemos metu sniegas nuo jų nuslysta lengviau. Arkiniai šiltnamiai pasižymi tvirtumu, atsparumu stipriam vėjui ir yra subalansuoti žemaūgiams augalams. 

Durys 

Kiekvienos šiltnamio detalės pasirinkimas labai svarbus. Renkantis duris, jos siūlomos varstomos vientisos arba dviejų dalių. Patariama esant galimybei rinktis pastarąsias, kadangi dviejų dalių durys leidžia patogiai vėdinti šiltnamį.  

Dydis

Svarstydami, kokio dydžio šiltnamį pasirinkti, gerai apgalvokite savo poreikius. Jei planuojate auginti vienos ar dviejų rūšių daržoves, visiškai pakaks ir mažesnio šiltnamio. Turėdami pakankamai laisvo ploto ir svarstydami ateityje auginti daugiau augalų, apsvarstykite erdvesnį variantą. 

Karkaso medžiaga

Šiuo metu galima rinktis iš skirtingų karkaso tipų: 

  • Cinkuotas metalas. Tokios konstrukcijos yra patvarios, tačiau pakankamai sunkios.
  • Plienas. Patvari, tačiau korozijai neatspari medžiaga, todėl nepasižymi ilgaamžiškumu.
  • Cinkuotas plienas. Cinkas apsaugo plieną nuo korozijos. Tokio tipo karkasas yra pakankamai patvarus ir rekomenduojamas, galvojantiems apie ilgalaikę perspektyvą.
  • Aliuminis. Šiai medžiagai būdingas lengvumas bei atsparumas korozijai, tad tokie šiltnamiai tarnaus ilgai. Tiesa, renkantis aliumininį, vertėtų pagalvoti apie tvirtą pagrindą. Kitu atveju šiltnamis gali svyruoti, papūtus stipresniam vėjui. 

Pamatai 

Rinkoje egzistuoja šiltnamiai, su į komplektą įeinančiais pamatais ir tokie, kuriems jų nereikia. Šiltnamių, neturinčių papildomo pamato, karkaso gale yra papildomi T formos profiliai. Juos įkasus arba įbetonavus į žemę apsisaugoma nuo stipresnių vėjų. Tuo tarpu komplektuojamus su pamatu šiltnamius daug paprasčiau perkelti į kitą vietą, jie pasižymi didesniu stabilumu - T formos profiliai ne tik įkasami į žemę, bet ir yra papildomai prisukami prie pamato.  

Laistymas 

Svarstant, kokius priedus šiltnamiui įsigyti, vertėtų nepamiršti apsvarstyti, kokią laistymo įrangą naudosite. Galite rintis iš įprastinių bei automatinių laistymo sistemų. Pastarųjų pagalba galėsite nustatyti, kokį kiekį vandens sistema turės išleisti numatytu metu. Tokios sistemos padeda padidinti derlių, sutaupyti vandens, sumažina piktžolių kiekį bei nereikalauja nuolatinio stebėjimo, tad ženkliai palengvina kasdienybę. 


Tinkamiausias laikas rinktis

Kai kurie šiltnamių įsigijimu pradeda rūpintis dar rudenį, tačiau didžiausias įkarštis prasideda, sulaukus pavasario. Dauguma pradeda galvoti apie šiltnamio pirkimą, atėjus šiltajam metų sezonui, tačiau mes visada patariame rinkimosi procesą pradėti kuo anksčiau, kadangi užsakymas nėra pristatomas iš karto. Tenka palaukti, kol bus paruoštas ir pilnai sukomplektuotas, - todėl patariama nedelsti. 

Jei kyla klausimų ar reikia patarimo, pasirenkant šiltnamį - susisiekite su mumis!